• Skład

Leki wieloskładnikowe – synergizm działania

Medycyna ciągle z wielką uwagą odkrywa bogactwo przeróżnych związków chemicznych znajdujących się w roślinach oraz ich działanie w leczeniu chorób atakujących człowieka. Poznanie jednak dokładnego mechanizmu tego działania czasem nie jest proste. Dysponując na przykład odpowiednią wiedzą na temat wpływu wyodrębnionych substancji czynnych z roślin na nasz organizm, nie zawsze udaje się osiągnąć zamierzony efekt leczniczy, kiedy je zastosowano w kuracji osobno.

Okazuje się bowiem, że niektóre związki lecznicze działają skutecznie tylko wtedy, gdy podamy je w towarzystwie innych. Dlatego od dawna mówi się o zjawisku synergizmu, czyli wzajemnego wzmacniania leczniczej siły takich związków zawartych w roślinach.

Wiedział o tym doskonale wspaniały ekspert - nieodżałowany prof. Aleksander Ożarowski, nestor polskiego zielarstwa, z którym dane mi było współpracować. Zawsze powtarzał przy różnych okazjach, że każda z roślin leczniczych ma swój wyjątkowy skład chemiczny, a dużą ich przydatność w leczeniu osiąga się tylko wówczas, kiedy się umiejętnie komponuje receptury określonych leków ziołowych. To znaczy - dobiera się te składniki w taki sposób, aby określone związki chemiczne w nich zawarte wzajemnie wzmacniały swoją leczniczą siłę. Tak jest również w przypadku ziołowego preparatu Venoforton, który jest szeroko stosowany od lat w leczeniu wielu chorób układu krążenia. Sprawa dotyczy m. in. procyjanidyn oligomerycznych i flawonoidów zawartych w kluczowym składniku - kwiatostanach głogu oraz flawonoidów o dużej różnorodności znajdujących się w innych komponentach tego preparatu - w kasztanowcu, arnice, miłorzębie dwuklapowym i jemiole. Zastosowanie w jednym preparacie wspomnianych substancji czynnych o tak dużym bogactwie gwarantuje zamierzony efekt leczniczy. Związki te wywierają korzystny wpływ na wszystkie naczynia krwionośne, a przede wszystkim wieńcowe - doprowadzające krew do serca, co bezpośrednio wpływa na lepszą jakość jego pracy.

Zbigniew T. Nowak

Kasztanowiec

KASZTANOWIEC ZWYCZAJNY (łac. Aesculus hippocastanum)

Wyciąg z kasztanowca ma takie samo działanie jak witamina P (rutyna, bioflawonoidy). Uszczelnia i uelastycznia ścianki naczyń krwionośnych, zapobiega ich pękaniu, wzmacnia i udrożnia. Jest to szczególnie ważne u ludzi cierpiących z powodu żylaków, krwawych wybroczyn podskórnych (często towarzyszących zaawansowanej otyłości), tzw. zastoju żylnego (zastój krwi w żyłach spowodowany niewydolnością krążenia krwi), hemoroidów, a także rozszerzonych i pękających naczynek krwionośnych (tzw. pajęczynek).


MIŁORZĄB

MIŁORZĄB DWUKLAPOWY (łac. Ginkgo biloba)

Miłorząb jest nieocenionym obrońcą przed chorobami cywilizacyjnymi. Z ogromną skutecznością udrożnia, uelastycznia i wzmacnia wszystkie naczynia krwionośne. Poprawia dokrwienie i dotlenienie mięśnia sercowego, co jest bardzo ważne dla ludzi z chorobą wieńcową. Dzięki systematycznemu stosowaniu miłorzębu serce dostaje większą porcję energii, ekonomiczniej pracuje i odpoczywa, nie jest przeciążone. Preparaty z miłorzębu zaleca się zarówno ludziom, którym grozi zawał serca, jak i po przebytym zawale. Miłorząb usprawnia także ukrwienie i dotlenienie mózgu.


GŁÓG

GŁÓG DWUSZYJKOWY (łac. Crataegus oxyacantha)

Głóg to typowy lek nasercowy. Zawsze wykorzystuje się go jako podstawowy składnik do produkcji cenionych preparatów z przeznaczeniem dla zmęczonego, kołatającego i znerwicowanego serca. Jego zbawienne działanie polega na wnikaniu substancji leczniczych (głównie flawonoidów) do naczyń wieńcowych serca. Substancje te sprawiają, że serce, dzięki lepszemu obiegowi w nim krwi jest lepiej dotlenione i sprawniej pozbywa się szkodliwych metabolitów. Staje się mocniejsze, zwiększa się siła jego pojedynczego skurczu, a zmniejsza nieco ilość skurczów na minutę. Nasze serce zatem ekonomiczniej pracuje, dobrze wypoczywa i nie jest przeciążone.


JEMIOŁA

JEMIOŁA POSPOLITA (łac. Viscum album)

Jemioła słynie przede wszystkim jako lek obniżający ciśnienie krwi i oddalający zawroty głowy spowodowane postępującą miażdżycą ogólną. Jest pomocna także w innych przypadłościach towarzyszących miażdżycy - w otępieniu starczym (demencji), uderzeniach krwi i gorąca do głowy, szumach w uszach, przytępieniu słuchu, drętwieniu nóg i rąk.


ARNIKA

ARNIKA GÓRSKA (łac. Arnica montana)

Arnika jest ziołem o szerokim spektrum działania. Stosowana wewnętrznie jak i zewnętrznie przynosi zadziwiające efekty. Arnika ze względu na zawarte w niej flawonoidy ma działanie przede wszystkim przeciwzapalne. Ale nie tylko. Najczęściej jest wykorzystywana jako doskonały środek na likwidacje siniaków i obrzęków. Stosowana zewnętrznie jako rozcieńczona nalewka lub w formie kremu przyśpiesza gojenie się ran, siniaków, zwichnięć i opuchnięć. Jest wykorzystywana przez sportowców, którzy borykają się z zapaleniem pochewki ścięgna, uszkodzeniami stawów, naderwaniem ścięgien czy złamaniami kończyn. Pomaga też na bóle mięśni związane z nieprzyzwyczajeniem ciała do ćwiczeń, ponadto likwiduje skurcze.


PRZEDSIĘBIORSTWO FARMACEUTYCZNE
"LEKI NATURY" TADEUSZ POLAŃSKI Sp. z o.o.
ul. Zielona 30
08-500 Ryki, Polska
tel. (81) 865-10-69
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tradycyjny produkt leczniczy roślinny z określonymi wskazaniami wynikającymi wyłącznie z długotrwałego stosowania.
Produkt złożony.
Nr pozwolenia MZ R/1601.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Projekt i wykonanie